Forms

All >
Preliminary Hotel Form
FINAL TRAVEL FORM
FINAL HOTEL RESERVATION FORM
FINAL ROOMING LIST FORM
VISA SUPPORT FORM
FIREARM AND AMMUNITION FORM
MEDIA ACCREDETATION FORM

Customs Declaration

Passenger Customs Declaration
Passenger Customs Declaration Example
Passenger Customs Declaration Translation

Schedule

All >
PRELIMINARY COMPETITION SCHEDULE
Date / DayDetails
30th August / Wednesday Arrival of Delegations
31st August / Thursday 8:30 Equipment Control Consultation Service - Trap
8:30 Pre Event Training Trap - 50 targets
14:00 Technical Meeting
20:00 Opening Ceremony
1st September / Friday 8:30 Qualification Trap - Day 1 - 50 targets
Men/Men Junior/Women/Women Junior
2nd September / Saturday 8:30 Qualification Trap - Day 2 - 25 targets
Men/Men Junior/Women/Women Junior
16:00 Final Trap Women Junior
17:00 Final Trap Women
18:30 Victory Ceremony
3rd September / Sunday 8:30 Qualification Trap - Day 3 - 50 targets
Men/Men Junior
16:30 Final Trap Men Junior
17:30 Final Trap Men
19:00 Victory
4th September / Monday 8:30 Qualification Trap Mixed Team
15:15 Semi Finals
16:30 Bronze Medal Match
followed by Gold Medal Match
18:15 Victory Ceremony
8:30 Equipment Control Consultation Service - D. Trap
8:30 Pre Event Training Double Trap
5th September / Tuesday 8:30 Qualification Double Trap
Men/Men Junior/Women
16:45 Final Double Trap Men Junior
17:45 Final Double Trap Men
19:15 Victory Ceremony
6th September / Wednesday 8:00 Equipment Control Consultation Service - Skeet
8:00 Pre Event Training Skeet - 50 targets
7th September / Thursday 8:00 Qualification Skeet - Day 1 - 50 targets
Men/Men Junior/Women/Women Junior
8th September / Friday 8:00 Qualification Skeet - Day 2 - 25 targets
Men/Men Junior/Women/Women Junior
17:00 Final Skeet Women Junior
18:00 Final Skeet Women
19:30 Victory Ceremony
9th September / Saturday 8:00 Qualification Skeet - Day 3 - 50 targets
Men/Men Junior
17:00 Final Skeet Men Junior
18:00 Final Skeet Men
19:30 Victory Ceremony
10th September / Saturday 8:30 Qualification Skeet Mixed Team
15:15 Semi Finals
16:30 Bronze Medal Match
followed by Gold Medal Match
18:15 Victory Ceremony
18:45 Closing Ceremony
11th September / Saturday Departure of Delegations

Organizers

ISSF
Стрелковый союз России
Правительство МО
Ministry of Sports
Минспорта МО

Sponsors

Pirazzi
Glavpatron
Калашников
Krieghoff
ElettronicaProgetti-Libero
Шишкин лес
SIUS

Media partners

 Р-Спорт
Спорт-Fm
BFm
Чемпионат.ком